در این مطلب از فرهنگیانی شو قصد داریم تکنیک Pomodoro رو بهتون معرفی کنیم. تکنیک Pomodoro یک روش برای مدیریت زمان هنگام کار و درس خواندن هست. جالبه بدونید در دنیا هزاران دانش آموز و دانشجو از تکنیک Pomodoro برای درس خوندن استفاده می کنن. در این پست بهتون میگیم که تکنیک Pomodoro چیه و چطوری برای درس خوندن میتونیم از این تکنیک استفاده کنیم.

تکنیک Pomodoro چیست؟

تکنیک Pomodoro توسط فرانچسکو سیریلو در سال 1999 معرفی شد. این روش مبتنی بر مطالعه در فواصل زمانی معین هست. سیریلو این روش رو از روی زمان سنج آشپزخونه اش نام گذاری کرد که به شکل گوجه فرنگی بود (گوجه فرنگی به ایتالیایی: Pomodoro)

تکنیک Pomodoro چگونه کار می کند؟

در این روش یک کار بزرگ به قطعات کوچک تری تقسیم میشه تا انجام دادنش راحت تر بشه و البته تمرکز شمارو برای انجام دادن اون کار بیشتر کنه. برای استفاده از این تکنیک مراحل زیر رو انجام می دیم:

1- کاری که میخواید انجام بدید یا مبحث درسی که میخواهید بخونید انتخاب کنید.

2- یک تایمر بردارید و روی 25 دقیقه تنظیم کنید

3- درس خوندن رو شروع کنید، در این 25 دقیقه تمام تمرکز شما روی درس خوندن باشه . اگر فکر یا کار مهمی به ذهنتون رسید اون رو یادداشت کنید و سریع به درس خوندن برگردید.

4- وقتی تایمر به 0 رسید و 25 دقیقه تموم شد. درس خوندن رو متوقف می کنید و 5 تا 10 دقیقه استراحت می کنید.

تبریک! شما یک Pomodoro رو کامل کردید.

5- مراحل 1 تا 4 رو چهار بار تکرار می کنیم. یعنی چهار پومودورو رو پشت سر هم کامل می کنیم که میشه حدود 2 ساعت. حالا می تونید مدت زمان بیشتری (مثلا 30 دقیقه) استراحت کنید.

برای گرفتن زمان شما می تونید از تایمر گوشیتون استفاده کنید یا از اپلیکیشن های مخصوص استفاده کنید که هم تایمر دارند و هم پومودورهایی که کامل کردید رو ثبت می کنن، مثل:

اپلیکیشن Forest : هم تایمر داره و هم به تمرکز بیشتر کمک میکنه.

اپلیکیشن Focus To-Do: Pomodoro and task : امکان ثبت کارهایی که می خواید انجام بدید، تایمر مخصوص پومودورو و ثبت پومودورو های کامل شده و…

مزایای تکنیک Pomodoro

زمانی که به طور کامل درگیر یک کار هستیم، بهتر یاد می گیریم، اما این میتونه از نظر ذهنی خسته کننده باشه. برای همین استراحت کردن مهمه. در طول وقفه های طولانی تر، مغز ما اطلاعات جدید را جذب می کنه و برای دور بعدی استراحت میکنه. در مجموع این تکنیک تمرکز و دقت مارو برای درس خوندن بیشتر میکنه و جلوی حواس پرتی رو میگیره.

تکنیک Pomodoro چه زمانی و برای چه درس هایی خوبه؟

بستگی به خودتون داره که این روش براتون جواب بده یا نه، قطعا این روش مناسب همه نیست و به روحیه شما بستگی داره. این روش در دو زمان بیشتر توصیه میشه:

1- برای شروع درس خوندن: این تکنیک برای شروع درس خوندن میتونه به شما انگیزه بده

2- در زمان جمع بندی: چون در زمان کوتاه اطلاعات و نکته های زیادی وارد ذهن میشن ، ذهن نیاز به استراحت بیشتری داره.

این روش برای درس هایی که حجم زیادی دارند و حفظی هستند بهتره.